Piątek III tygodnia Okresu Wielkanocnego

Ewangelia wg św. Jana 6,52-59.

Żydzi sprzeczali się między sobą, mówiąc: «Jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia?» Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani...

25 lat Parafii

Objawienia Pańskiego w Bliznem

Kontynuujemy po przerwie wakacyjnej prezentowanie Parafii naszego Dekanatu Laseckiego. Jeden z najdalej położonych i ostatnich Parafii Dekanatu jest parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Zaborowie i kościół pw. Św. Anny.

To kolejny kościół, który odwiedzamy, zamieszczony na liście „Skarbiec Mazowiecki”. Zaborów to miejscowość leżąca w odległości ok. 15 km na zachód od granic Bliznego, na południowym skraju Puszczy Kampinoskiej. Początki osadnictwa w tym rejonie datowane są już na I w. p.n.e. - IV w. n.e., z którego to okresu w okolicy znaleziono podczas prac archeologicznych pozostałości śladów po wielkim ośrodku hutnictwa, którego centrum było położone w obecnym Pruszkowie.

a3

Historia Parafii

Parafia w Zaborowie powstała w 1465 roku. Z tego okresu pochodził pierwszy, drewniany kościół. Również z drewna wzniesiono kolejną świątynię, w roku 1661 z fundacji Zofii Kryskiej z Lubieńskich, kanclerzyny koronnej. Kościół ten spłonął w roku 1700. Następny wybudowano w tym samym roku, a rozebrano pod koniec XVIII wieku. Obecny kościół zbudowany w roku 1791 według projektu Hilarego Szpilowskiego ufundowali Karolina i Placyd Izbińscy. Świątynia była dwukrotnie odnawiana. Po raz pierwszy w roku 1839, a następnie w roku 1905. Konsekrowano ją ostatecznie w 1909 roku.

W 1967 roku, staraniem proboszcza księdza Antoniego Siemińskiego parafianie sprawiają swemu Kościołowi dzwony:
- MARYJA - z napisem: "Na pamiątkę 1000-lecia chrztu Polski - przypominam w drugim tysiącleciu Skarb Wiary,
- WOJCIECH - z napisem: "Wzywam na służbę Bożą - prowadzę na drogę wieczności,
- JAN - z napisem: "Ciebie Boże wysławiamy za Sobór Watykański II".
Rok później konsekrował je JEGO EMINENCJA KSIĄDZ KARDYNAŁ PRYMAS STEFAN WYSZYŃSKI, Metropolita Gnieźnieński i Warszawski.

a2


Obecny kościół w Zaborowie wzniesiono na planie prostokąta, z wnętrzem salowym, ściętym w narożach. Wnętrze przyozdabiają ołtarze. Główne i boczne ołtarze pochodzą z XVI wieku,i są wykonane w stylu klasycystycznym. W ołtarzu głównym umieszczono obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w sukience z blachy srebrnej, pochodzący z końca XVIII wieku. Lewy ołtarz boczny przyozdobiony jest obrazem św. Anny w sukienkach z blachy srebrnej, koronowanym w roku 1722, oraz obrazem św. Wawrzyńca w zwieńczeniu ołtarza. W prawym ołtarzu bocznym znajduje się obraz św. Józefa, a w zwieńczeniu tego ołtarza obraz św. Antoniego Padewskiego.

Ambonę wybudowano w początkach XIX wieku w stylu klasycystycznym, natomiast prospekt organowy wykonano w stylu neobarokowym. Na ścianach bocznych nawy znajdują się liczne obrazy świętych. Wśród nich wizerunek Matki Boskiej Bolesnej oraz św. Anny Samotrzeć, pochodzące z XVIII wieku.Wnętrze kościoła przykryte zostało płaskim stropem, pod nim znajdują się profilowane gzymsy. W świątyni znajdują się liczne epitafia i nagrobki dobroczyńców kościoła i właścicieli okolicznych majątków przyozdobione herbami szlacheckimi.

W kościele są relikwie św. Jana Pawła II, św. Placyda oraz św. Rity. Więcej informacji i zdjęć:
http://skarbiecmazowiecki.pl/obiekty/kosciol-pw-sw-anny-lasecki-zaborow-koscielna-1-132,1.html


Kapliczka na dziesięciolecie niepodległości (1928)

W pobliżu kościoła św. Anny w Zaborowie znajduje się plac, na którym wznosi się figura Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Ciekawa jest historia powstania tego miejsca.

Na początku XX w. nauczycielem szkoły w Zaborowie został Jan Kujawski. Nauczyciel uczył dzieci w języku polskim wbrew carskim przepisom. Dokształcał również miejscowych analfabetów. Podnosił tym sposobem poczucie tożsamości narodowej mieszkańców wsi i okolic. Po I wojnie światowej i odzyskaniu niepodległości, Jan Kujawski wrócił do Zaborowa i został kierownikiem szkoły. W 1928 r. zaproponował uczczenie dziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości pomnikiem. Wraz z dziećmi szkolnymi usypał na placu przy kościele kopiec, na którym ustawiono ufundowany przez Kujawskiego postument z orłem i okolicznościową tablicą. Na postumencie stanęła figura Matki Boskiej ufundowana przez właścicieli wsi Zaborów i Zaborówek, Zofię Goldstand i Gabryjela Wodzińskiego.

Po beatyfikacji papieża Jana Pawła II umieszczono na obelisku dodatkową tablicę pamiątkową.

a4


Po obejrzeniu kościoła zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez ks. Macieja Szymańskiego i ministrantów, którzy mieli zbiórkę połączoną z ogniskiem. Kiełbaska po 15 km jazdy na rowerze bardzo smakowała. Ministranci się zintegrowali i miło było patrzeć jak wzajemnie ze sobą rozmawiają. Mam nadzieję że ministranci z Zaborowa kiedyś nas odwiedzą. Na naszej trasie został ostatni kościół Królowej Aniołów w Ołtarzewie.

x.Paweł

a1