Piątek III tygodnia Okresu Wielkanocnego

Ewangelia wg św. Jana 6,52-59.

Żydzi sprzeczali się między sobą, mówiąc: «Jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia?» Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani...

25 lat Parafii

Objawienia Pańskiego w Bliznem

KRAKÓW POD LODEM
Czy wiesz, ile było zamrożonych dzieci w Stanach Zjednoczonych w 2014 roku?
Więcej niż mieszkańców Krakowa.
800 tysięcy.
Dziś w „Kąciku bioetycznym: dla wierzących i ateistów” przedstawiamy kolejne najbardziej problematyczne etycznie kwestie związane z procedurą in vitro.

Zagadnienie 5: Embriony „nadliczbowe”

Czy można o jakimkolwiek człowieku powiedzieć, że jest „nadliczbowy” – a tym samym zbędny? „Produkowanie” dzieci w laboratoriach sprzyja temu, że ludzie łatwo mogą zostać zredukowani do poziomu produktów, sortowanych według „kryteriów jakości”, a jako produkty „niepełnowartościowe” mogą być uznani za niepotrzebnych. „Niechciane dziecko” w stadium embrionalnym, którego rodzice nie zamierzają przyjąć, zostaje uśmiercone, wyrzucone, zamrożone bądź wykorzystane do eksperymentów i badań.

Zagadnienie 6: Zamrożone embriony

W 2014 r. na terenie Stanów Zjednoczonych było zarejestrowanych około 800 tys. zamrożonych dzieci w stadium embrionalnym. W Polsce takie dane nie są upubliczniane (co potencjalnie może prowadzić do znacznych nadużyć).
Wszystkie zamrożone embriony są ludzkimi istotami. Czy ktokolwiek zasługuje na to, aby przez lata być przetrzymywanym w lodówce?
Jeśli pozwolono tobie i mnie przejść szczęśliwie przez stadium embrionalne, jakim prawem odmawiamy tego prawa innym? „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe” – mówi złota zasada postępowania moralnego. Niezależnie od poglądów i stanowisk różnych osób i organizacji życie ludzkie wciąż pozostaje wartością najwyższą i bezwzględną, co ma swoje uzasadnienie w prawach człowieka i w uniwersalnym humanizmie.

Zagadnienie 7: Wykorzystywanie embrionów do badań naukowych

Polskie prawo nie dopuszcza wykorzystywania ludzkich embrionów do badań naukowych, które prowadziłyby do ich uśmiercania, a jednocześnie nie zabrania uśmiercania niechcianych dzieci w stadium embrionalnym.
Embriony to istoty ludzkie i nikt nie ma prawa dysponować ich życiem, nawet w celu ratowania życia innej osoby.
Immanuel Kant stwierdził, że powinniśmy postępować w taki sposób, aby człowieczeństwo drugiej osoby traktować zawsze jako cel, a nigdy jako środek do celu.

Zagadnienie 8: Pięcioro rodziców

“Począłem się dzięki metodzie in vitro, przy wykorzystaniu nasienia jakiegoś mężczyzny, pobranego z banku spermy, i komórki jajowej mojej biologicznej matki. Od poczęcia przez dziewięć miesięcy żyłem i rosłem w ciele innej kobiety, mojej matki zastępczej. Teraz mieszkam z rodzicami, którzy mnie adoptowali. Kto jest moją mamą i moim tatą?”
ks. Paweł Paliga, na podstawie książki „Przewodnik: bioetyka dla młodych”