Środa III tygodnia Okresu Wielkanocnego

Ewangelia wg św. Jana 6,35-40.

Jezus powiedział do ludu: «Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie. Powiedziałem wam jednak: Widzieliście Mnie, a przecież n...

25 lat Parafii

Objawienia Pańskiego w Bliznem

- gałąź rodzinna Ruchu Światło Życie

Ruch Domowego Kościoła (RDK) to małżeńsko-rodzinny ruch świeckich w Kościele. To gałąź rodzinna Ruchu Światło Życie, którego założycielem jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987). Jest formacją skierowaną do małżeństw sakramentalnych. Pomaga małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa. Uczy jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie. Pomaga małżonkom w dążeniu do świętości, do której zostali powołani. Ponadto pomaga małżonkom w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która zarazem stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu wiary chrześcijańskiej.

RDK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw Katolickich Equipes Notre-Dame (END), od którego przejął ideał duchowości małżeńskiej. Dorobek i doświadczenia obu tych formacji, a ponadto nauka Soboru Watykańskiego II o małżeństwie i rodzinie zainspirowały ks. Franciszka Blachnickiego do pracy z rodzinami, do tworzenia ruchu wspólnoty rodzinnej. Ks. Blachnicki w rozmowie z s. Jadwigą Skudro, która odegrała bardzo dużą rolę w formowaniu ruchu, powiedział, że formacja duchowości małżeńskiej jest sprawą najważniejszą i nie można jej niczym zastępować.

Znakiem RDK są dwa greckie słowa: "FOS" (światło) i "ZOE" (życie), wpisane w kształt krzyża, który wyrasta z dwóch złączonych obrączek, umieszczonych wraz z krzyżem w figurze domu. Domowy Kościół używa również znaku Equipes Notre-Dame ? ikony Świętej Rodziny.